Bowenova masáž: úleva od bolestí

26. listopadu v 14:14

Bowenova tlaková masáž, známá jako "Bowenova technika", je poměrně mladá, přesto stále populárnější terapie. Jde o dynamický systém masáže svalu a pojivové tkáně. Jako masážní technika je uznávána a úspěšně užívána ve zdravotnictví po celém světě.

 

Je originálním systémem velmi jemných, přesně definovaných pohybů přes měkkou tkáň.

 

Tato technika je nediagnostická, neinvazivní a velmi šetrná, umožňuje tělu aktivovat jeho přirozené regenerační a hojivé mechanismy.

 

Používá se více než 40 let a napomáhá tisícům lidí, kteří trpí různými chorobami. Svého času ohromila terapeuty a lékaře všech oborů na celém světě.

 

Bowenova tlaková masáž pomáhá navracet organismus do rovnováhy, ztracené v důsledku vadného držení těla, nedostatku pohybu či úrazu. Znovu nastolená harmonie pak umožní tělu využít jeho přirozenou schopnost sebeuzdravování.

 

Základem této techniky jsou speciální jemné pohyby, které provádí vyškolený terapeut ukazováky, prostředníky nebo palci. Polštářky prstů přetáhne kůži pacienta přes svalové bříško nebo šlachu, vyvine jemný tlak a přibližně po 2 vteřinách s kůží sklouzne zpět.

 

Pohyby jsou prováděny na přesně popsaných bodech lidského těla v určeném sledu a v sériích, kterým se říká procedury. Rozeznáváme například proceduru na spodní části těla, horní části zad, zadní straně stehenních svalů. 

Pohyby posílají složitou zprávu do mozku tak, aby aktivovaly řadu reakcí, které poskytují svalu uvolnění. Vždy po několika pohybech následuje dvouminutová přestávka, tzv. čekací doba.

 

Ta je velmi důležitou součástí celého ošetření. Umožní tělu vyslané signály rozpoznat a zpracovat, například uvolněním a relaxací svalů. Jakékoliv napětí v ošetřované části těla se výrazně sníží.

 

Jemné masážní pohyby mnohdy mívají ohromující účinky. Často uleví lidem s vážnými bolestmi zad a krku již po prvních sezeních, zastaví bolesti hlavy a sníží bolesti kloubů. Existují dokonce případy skolióz a závažných zkřivení páteře, které se po aplikaci této techniky vyrovnaly.

 

Objevitelem a průkopníkem tlakové masáže byl australský osteopat Tomas A. Bowen (1916-1982). Neměl žádné speciální medicínské vzdělání. Pracoval jako truhlář, pomocný dělník v docích a rozvážeč mléka.

Byl vášnivý sportovec, sám trénoval místní fotbalový klub a jako masérský samouk po každém zápase poskytoval hráčům masáže. Možným impulsem pro objev tlakové metody mohlo být setkání s Ernie Saundersem, věhlasným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem.

 

Tom Bowen během třiceti let, kdy metodu používal a vyvíjel, dosahoval vynikajících výsledků. Prvním pacientem byla jeho žena (s chronickým astmatem). V roce 1952  Tom otevřel kliniku a brzy se stal vyhlášeným léčitelem.

Během roku 1975 ošetřil na 13 tisíc klientů a není divu, že se později stal australskou léčitelskou legendou. Úspěšnost jeho zákroků se tradovala kolem 85 až 90  procent. Svoji techniku neustále zdokonaloval a vyvíjel.

Jeho asistenti popisovali Tomovu vynikající schopnost "číst" lidské tělo a rozpoznat hlavní problém. Toto nadání mu umožnilo aplikovat jen několik cílených pohybů k dosažení výsledku.

Tom Bowen si nevedl deník a nikdy nikoho záměrně nevyučoval. Měl pouze 6 asistentů, kteří mu pomáhali vést kliniku. Teprve po jeho smrti jeden z nich, Oswald Rench, začal Tomovu práci vyučovat jako Bowenovu techniku v Austrálii. Brzy na to se začala vyučovat i na Novém Zélandu, Severní Americe, Velké Británii a v Evropě. U nás ji začal učit Jock Ruddock. Ten si po absolvování kurzů Bowenovy techniky (u Oswalda Renche) otevřel svou vlastní praxi ve Skotsku.

 

Metoda se využívá pro různé potíže jako je hučení v uších, bolesti kolen, artritida, ztuhlá ramena, bolesti bederní páteře, alergie, astma, infekce močového měchýře, vysoký nebo nízký krevní tlak, deprese a psychické problémy, ekzémy, bolesti žlučníku, ledvinové a menstruační potíže.

Často se uleví lidem s vážnými bolestmi zad a krku už po třech sezeních, zastaví se migrény a snižují se bolesti kotníků, ramen a kolen. Bowenova technika zlepšuje imunitu, funkci ledvin, snižuje všechny typy bolestí, zklidňuje psychické potíže a potíže se stresem, zlepšuje kloubní potíže, bolesti krku a kloubní záněty.

Pomáhá při  potížích s dýcháním, ztišuje bolesti způsobené infekcemi močového měchýře, snižuje vysoký krevní tlak a také zlepšuje poúrazové stavy.

 

Bowenova technika je opravdu velmi jemnou a šetrnou metodou, která se může využívat u mnoha diagnóz a lidí bez rozdílu věku. Od malých dětí přes těhotné ženy až po starší pacienty.

 

Klient leží pohodlně na masážním stole a během ošetření může být oblečen, technika totiž nevyžaduje přímý kontakt s kůží. Celé ošetření, včetně několika dvouminutových přestávek, trvá kolem třiceti až čtzyřiceti minut.

Neužívají se žádné masážní emulze, masti ani oleje. Obvykle pacient přichází na dvě až tři zhruba čtyřicetiminutová sezení, která následují po sobě v rozmezí pěti až deseti dní. Většina ošetřovaných popisuje techniku jako velmi relaxující a jemnou a velké procento z nich pozoruje úlevu téměř okamžitě.

 

Bowenova tlaková masáž působí na tělo holisticky. To znamená, že pomáhá udržovat celé tělo v přirozené rovnováze, a nastartovat tak přirozený proces sebeuzdravování lidského organismu.

To ovšem předpokládá také aktivní přístup nemocného. Pro dlouhodobé pozitivní výsledky je nutný přechod ke zdravému životnímu stylu se zdravým stravováním, pozitivním myšlením a dostatkem pohybu.

Autor: