Jedy v koupelně

15. prosince v 15:01

Prostřednictvím většiny kosmetických přípravků, včetně běžných mýdel, tělových a ple?ových mlék, ale také čistících prostředků vystavujeme pokožku působení dráždivých látek, které mohou poškodit zdraví nebo vyvolat nežádoucí reakce-od alergií, přes poruchy orgánů až po rakovinu. Kůže má totiž značnou schopnost absorbovat; ukázalo se, že pokožkou vstřebáváme dvakrát víc škodlivých chemikálií než střevy.

Kůže je největší orgán, její výkon je neuvěřitelný. Proto je samozřejmostí, že se o ni snažíme pečovat. Používáme tonika, hydratační a noční krémy, mastičky proti vráskám a snažíme se ple? vyživovat, aby vypadala mladě, zdravě a svěže. O těchto přípravcích denní potřeby, stejně jako o lacích na vlasy, šamponech, rtěnkách, dětských pudrech či zubních pastách, pochopitelně předpokládáme. Že jsou bezpečné. Avšak to je mnohdy velký omyl!

Většina běžných kosmetických a čistících přípravků obsahuje škodliviny, které se usazují v organismu.

Proč se tyto škodlivé látky používají? Především proto, že splňují spoustu zbytečných požadavků spotřebitelů, např.šampony musejí pěnit, sprchové gely vonět a po nanesení krému se ihned musíme cítit příjemně. Ovšem těchto účinků výrobci obvykle dosahují pomocí krajně nebezpečných substancí.

Vědecké poznatky např. Laurysíran sodný (SLS) – dráždí kůži, oči sliznice a dýchací cesty, je škodlivý při vdechnutí nebo požití, příznaky předávkování jsou pálení, kašel, zánět hrtanu, dýchací obtíže, nevolnost, zvracení.

Propylenglykol – může vyvolat podráždění kůže,  a očí, poruchy trávení,  nevolnost, bolesti hlavy, zvracení…

ŠKODLIVÉ LÁTKY, KTERÉ ČÍHAJÍ V KOUPELNĚ:

ústní vody-alkohol, příchutě, SLS, fluoridy, barviva

zubní pasty-fluor, fluorid sodný, SLS, alkyléter síran sodný, propylenglykol, sacharin, triclosan, 

             aluminium

šampony-dietanolamin, dietylftalát, LAS-tenzidy,oxybenzon, propylenglykol,SLS, alkyléter síran

                sodný,silikony,polyethylenglykoly

deodoranty-soli hliníku, butany,propany,propylenglykol,mastek, alkohol

sprchové gely a mýdla-diethanoamin,SLS, alkyléter síran sodný,polyethylenglykoly,barviva

pleťové krémy-formaldehyd,glycerin,kaolín,lanolin,petrolatum, propylenglykol, polyethylenglykoly

kondicionéry- diethanoaminy, propylengly

 

Dnes již existuje řada firem, které vyrábějí kosmetiku, čistící a prací prostředky z nezávadných surovin. Takže se můžeme svobodně rozhodnout.