Otázky a odpovědi

11. února v 18:05

Co mě čeká při první kraniosakrální terapii?

Při prvním setkání si povíme, co od sebe můžeme navzájem očekávat, jestli vy máte nějaká očekávání od kraniosakrální terapie. Vysvětlím vám, jak KST funguje a co se bude během terapie dít. Terapie probíhá většinou vleže s dodatečným polohováním těla tak, aby bylo zajištěno vaše maximální pohodlí. Během terapie jste oblečení (pohodlné, lehké oblečení, které vás nikde netlačí a nestahuje - triko s krátkým nebo dlouhým rukávem, legíny..., většinou také přikrytí dekou). Terapeut se jemně dotýká těla – ale nikdy se nejedná o kontakt na holé tělo – kromě hlavy.

Co se děje při kraniosakrální terapii?

Velmi zjednodušeně řečeno, terapeut vytváří ve vašem těle takové podmínky, aby mohly být nastartovány vaše samoozdravné procesy, uvolňuje napěťové vzorce v jemném pohybu kraniálních kostí vůči sobě i vůči ostatním strukturám v těle, nastoluje optimální napětí tkání v těle a optimální proud tekutin, přivádí vaše tělo do takového stavu hluboké relaxace (Dynamický klid), kdy mohou být rozpuštěny emoční traumata, která přeorganizovávají tělesný systém do ochranného vzorce pohybu (kostí, tkání, tekutin apod.). Na první pohled to může vypadat, že se nic neděje, ale uvnitř vás samotných se odehrává mnoho procesů. Vy cítíte, že se něco děje a po terapii je vám jinak, tedy, většinou lépe.

Jedná se o práce s energií, je to něco esoterického?

Ne, KST je vědecky podložená metoda, jejíž základy vznikly z klasického lékařství – klasické osteopatie (nauka o kostech) na konci 19. století. Na začátku 20. století se dále rozvíjela metoda, kraniosakrální osteopatie, která dále rozvíjela význam vzájemného pohybu lebečních kostí a kosti křížové vůči ostatním kostem a strukturám. Je zkoumán kraniosakrální rytmus jakožto rytmus „rozlévání“ mozkomíšního moku po těle a právě pravidelné naplňování a vyprazdňování  lebky touto tekutinou je považováno za původce vzájemného pohybu lebečních kostí. Další zkoumání a rozvoj této metody přinesl mnoho poznatků o významu a složení mozkomíšního moku a o tělesné vitalitě, životní síle – o tzv. Dechu života až do dnešní podoby.

Co se děje po kraniosakrální terapii? 

Reakce na kraniosakrální terapii (i během ní samotné) jsou velmi individuální. Ale dají se rozdělit do tří skupin:

  1. Cítíte se mnohem lépe, bolesti (či jiné příznaky mizí nebo zcela vymizely)
    Tohle je ideální případ, samozřejmě, ale neděje se tak vždy.
  2. Nepociťujete žádnou výraznou změnu, jen vnímáte, že se cítíte jinak.
    Změny (např. prožívání, postojů, vnímání apod.) mohou přicházet s větším odstupem po terapii.
  3. Cítíte se hůře, bolí vás i to, co vás dříve nebolelo.
    Ano, i to je regulérní stav po terapiích a neznamená to nic „špatného“ . Děje se to proto, že vaše tělo bylo po dlouhý čas v jistém kompenzačním vzorci, na který si zvyklo. Po „opravení“ nebo „rozpuštění“ takového vzorce, kdy se např. tkáně a kosti dostanou opět do „správného napětí a pohybu, můžete tento „staronový“ stav pociťovat jako přinejmenším nepohodlný. Někdy se stane i to, že se spustí intenzivnější samoozdravný proces, který je trošku náročnější na „zažití“.

Po terapiích je vhodné dodržovat tak 2-3 dny trošku klidnější režim, dělejte všechno to, co jste zvyklí dělat, ale dělejte to jen tak na půl plynu, pokud to jde. Přece jen, děje se toho během kraniosakrální terapie ve vašem těle mnoho, i když to není vidět, i když se zdá, že terapeut jen tak skoro hodinu nehybně sedí a dotýká se vaší hlavy. Pokud se s vámi děje něco, co neumíte sami zvládnout, vždy kontaktujte svého terapeuta a domluvte se na dalším postupu, nikdy na to nezůstávejte sami.

Kolik terapií absolvovat, aby to pomohlo?

To je velmi individuální, někdy postačí jedna, jindy je nutná systematická pravidelná péče, např. několik týdnů terapie jedenkrát za týden apod. Obecně lze říci, že pokud se výsledky (někdy jsou to jen malé posuny k lepšímu, ale jsou) nedostaví po 5 - 6 terapiích, není KST vhodnou metodou právě pro vás a váš „problém“, i to se stává.