Manuální lymfodrenáž těla
Lymfatický systém je detoxikační systém našeho těla. Základní smysl lymfatického systému je čistící (čištění tkáňového moku) a imunitní (likvidace virů, bakterií v lymfatických uzlinách). V lymfatických uzlinách imunitní systém zachytává a likviduje viry, bakterie a některé nádorové buňky. Lymfa nemá vlastní pumpu, proto je její pohyb omezený. Vlastní peristaltika lymfy a tělesný pohyb nestačí vyprazdňovat lymfatické cesty. Například aktivní sportovec, který neabsolvuje lymfatické masáže má často problémy s klouby, pohyblivostí a je náchylnější zraněním vazů a chrupavek. Jestliže se lymfa pohybuje pomalu, vytváří prostředí pro lokální záněty, úbytek tělesné energie a únavu. Jestliže se lymfa nepohybuje, vzniká přebytek zplodin a otoky – tento patologický jev se nazývá lymfedém. Speciálním případem lymfedému je lipedém, známější pod laickým názvem cellulita tzv. syndrom „pomerančové kůže“. Každá tuková buňka se může zvětšit až 200x (naplnit tukem).
Manuální lymfodrenáž je nejúčinnější metoda pro uvedení lymfy do pohybu, odstranění otoků, zvýšení imunity, zvýšení tělesné energie, snížení únavy a zvýšení pozitivity myšlení (lymfodrenáž ovlivňuje i lymfu v mozku). Lymfodrenáž je vhodná jako preventivní ošetření u osob vystavených dlouhému stání, či sezení, pomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu, úrazech, operacích. Manuální lymfodrenáž je nejúčinnější a velmi jednoduchá prevence proti většině chorob. Definujeme ji jako speciální hmatovou techniku orientovanou na lymfatický systém, kterou vykonáváme stlačováním kůže a podkoží. Citlivým lidským rukám se žádný přístroj nevyrovná. Speciálními hmaty se popohání lymfa a zlepšuje se tak její průtok mízním systémem. Samotné lymfodrenáži musí předcházet bazální ošetření krku, kterým se lymfatický systém otevírá. Toto vyprázdnění uzlin je vždy součástí drenáže!!! Jedná se o uvolnění uzlinek v podklíčkové jamce, po stranách krku (kde se Vám zvětší uzlinky, když jste nemocní), vzadu na krku apod. I pokud se rozhodnete pro přístrojovou lymfodrenáž, terapeut, sestra či obsluha přístroje Vám musí odbornými hmaty vyprázdnit tyto uzliny, aby se rozprouděná lymfa měla kam „hnát“. Lymfodrenáž je velmi jemná masáž. Něžné krouživé pohyby stimulují fyziologické stahy lymfatického systému a podporují jeho správné fungování i poté, co odejdete od terapeuta domů.
Terapeutické užití např: otékání kotníků po zátěži, dolních končetin, žilní a lymfatické otoky, zvyšování imunity, zlepšení, metabolismu, zpomalení stárnutí pokožky, sklon k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému, detoxikace, celulitida, po liposukci, pomáhá při léčbě obezity, akné, napětí únava a křeče končetin, brnění, poruchy látkové výměny v kloubech – artróza, dna, křečové žíly, žilní nedostatečnost, po operaci varixů, odstraňuje menstruační bolesti, žilní nedostatečnost v těhotenství – otoky DKc, bolesti těla po sportovních výkonech, význam pro relaxaci a regeneraci, je vhodná po operaci a pro vyléčené onkologické pacienty.
Aby se dosáhlo nejlepších výsledků a efekt byl vidět, doporučuje se docházet na lymfatickou masáž alespoň 2 – 3x v týdnu, minimálně však 1x týdně. Doporučený počet u lymfatických masáží je 10 návštěv. Poté by měla následovat 1x měsíčně udržovací kúra. Již po prvních lymfatických masážích pocítíte výrazné uvolnění. Ideální kůra pro redukci celulitidy a celkového zmenšení objemu jednotlivých problematických části těla a úbytku váhy, je série 8 – 15 speciálních lymfatických masáží postižených oblastí (boky, hýždě, stehna, ruce…), minimálně 1-3x týdně. Po té pravidelně každé 2 – 3 týdny, dle potřeby. Ve spojení s úpravou stravy a lehkého pohybu jsou výsledky opravdu viditelné.