Manuální lymfodrenáž těla

Lymfatický systém je detoxikační systém našeho těla. Základní smysl lymfatického systému je čistící (čištění tkáňového moku) a imunitní (likvidace virů, bakterií v lymfatických uzlinách). V lymfatických uzlinách imunitní systém zachytává a likviduje viry, bakterie a některé nádorové buňky. Lymfa nemá vlastní pumpu, proto je její pohyb omezený. Vlastní peristaltika lymfy a tělesný pohyb nestačí vyprazdňovat lymfatické cesty. Například aktivní sportovec, který neabsolvuje lymfatické masáže má často problémy s klouby, pohyblivostí a je náchylnější zraněním vazů a chrupavek. Jestliže se lymfa pohybuje pomalu, vytváří prostředí pro lokální záněty, úbytek tělesné energie a únavu. Jestliže se lymfa nepohybuje, vzniká přebytek zplodin a otoky – tento patologický jev se nazývá lymfedém. Speciálním případem lymfedému je lipedém, známější pod laickým názvem cellulita tzv. syndrom „pomerančové kůže“. Každá tuková buňka se může zvětšit až 200x (naplnit tukem).

Manuální lymfodrenáž je nejúčinnější metoda pro uvedení lymfy do pohybu, odstranění otoků, zvýšení imunity, zvýšení tělesné energie, snížení únavy a zvýšení pozitivity myšlení (lymfodrenáž ovlivňuje i lymfu v mozku). Lymfodrenáž je vhodná jako preventivní ošetření u osob vystavených dlouhému stání, či sezení, pomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu, úrazech, operacích. Manuální lymfodrenáž je nejúčinnější a velmi jednoduchá prevence proti většině chorob. Definujeme ji jako speciální hmatovou techniku orientovanou na lymfatický systém, kterou vykonáváme stlačováním kůže a podkoží. Citlivým lidským rukám se žádný přístroj nevyrovná. Speciálními hmaty se popohání lymfa a zlepšuje se tak její průtok mízním systémem. Samotné lymfodrenáži musí předcházet bazální ošetření krku, kterým se lymfatický systém otevírá. Toto vyprázdnění uzlin je vždy součástí drenáže!!! Jedná se o uvolnění uzlinek v podklíčkové jamce, po stranách krku (kde se Vám zvětší uzlinky, když jste nemocní), vzadu na krku apod. I pokud se rozhodnete pro přístrojovou lymfodrenáž, terapeut, sestra či obsluha přístroje Vám musí odbornými hmaty vyprázdnit tyto uzliny, aby se rozprouděná lymfa měla kam „hnát“. Lymfodrenáž je velmi jemná masáž. Něžné krouživé pohyby stimulují fyziologické stahy lymfatického systému a podporují jeho správné fungování i poté, co odejdete od terapeuta domů.

Terapeutické užití např: otékání kotníků po zátěži, dolních končetin, žilní a lymfatické otoky, zvyšování imunity, zlepšení, metabolismu, zpomalení stárnutí pokožky, sklon k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému, detoxikace, celulitida, po liposukci, pomáhá při léčbě obezity, akné, napětí únava a křeče končetin, brnění, poruchy látkové výměny v kloubech – artróza, dna, křečové žíly, žilní nedostatečnost, po operaci varixů, odstraňuje menstruační bolesti, žilní nedostatečnost v těhotenství – otoky DKc, bolesti těla po sportovních výkonech, význam pro relaxaci a regeneraci, je vhodná po operaci a pro vyléčené onkologické pacienty.

Aby se dosáhlo nejlepších výsledků a efekt byl vidět, doporučuje se docházet na lymfatickou masáž alespoň 2 – 3x v týdnu, minimálně však 1x týdně. Doporučený počet u lymfatických masáží je 10 návštěv. Poté by měla následovat 1x měsíčně udržovací kúra. Již po prvních lymfatických masážích pocítíte výrazné uvolnění. Ideální kůra pro redukci celulitidy a celkového zmenšení objemu jednotlivých problematických části těla a úbytku váhy, je série 8 – 15 speciálních lymfatických masáží postižených oblastí (boky, hýždě, stehna, ruce…), minimálně 1-3x týdně. Po té pravidelně každé 2 – 3 týdny, dle potřeby. Ve spojení s úpravou stravy a lehkého pohybu jsou výsledky opravdu viditelné.


Přístrojová lymfodrenáž

Přístrojová lymfodrenáž je účinná moderní metoda této masáže, která pomáhá udržovat a vytvářet vyvážený stav lymfatického systému. Je založena na přerušované kompresi končetiny a vytváření tlakové vlny. O stimulaci lymfatických cév se stará přístroj se speciálními návleky na končetiny, které mají systém komor postupně se naplňujících stlačeným vzduchem. Přístrojová lymfodrenáž je vhodným doplňkem ruční lymfodrenáže, případně je velmi účinnou procedurou i sama o sobě.

Četnost opakování: lymfodrenáže mají dlouhodobé výsledky, pokud při správném provedení proceduru pravidelně opakujeme po určitou dobu. Minimum je 5, lepší je však 10 lymfodrenáží v průběhu několika týdnů. Jedna masáž může přinést krátkodobý efekt odvodnění, ten však nelze vydávat za zhubnutí, cílem jsou samozřejmě dlouhodobé výsledky. Mezi jednotlivými lymfodrenážemi by měl také být odstup alespoň 48 hodin, protože tak dlouho přetrvává aktivizace lymfatického systému po lymfodrenáži. Zákaznice tedy hubne nejvíce v podstatě až ve chvíli, kdy v noci po této proceduře spí, tělo je v klidu a aktivizovaný lymfatický systém může naplno pracovat. Optimální je 2x za rok absolvovat 10 odborně provedených lymfodrenáží a mezi tím, např. jednou za měsíc, jednu až dvě tzv. udržovací. Není vhodné pomáhat ymfatickému systému nepřetržitě  bez přerušení dlouhodobě, aby také pracoval sám a tělo bylo schopno dosáhnout rovnováhy vlastními silami.

Procedura: pacientovi se na postižené místo nasadí návlek s mnoha komorami, které se postupně směrem ke středu těla plní vzduchem. Tyto tlakové vlny posouvají lymfu do lymfatických uzlin, které slouží jako "čistička". Existuje zde však nebezpečí nahromadění posunuté lymfy pouze v jiném místě než doposud, pokavad se neuvolní lymfatická centra a to kolem krku, v podpaží a v tříslech.

POZOR!!! Před přístrojovou drenáží (ale samozřejmě i ruční) musí terapeut UVOLNIT LYMFATICKÁ CENTRA - UZLINY! Tím se zprůchodňuje a otevírá lymfatický systém. NEUVOLNÍ-LI SE UZLINY PŘED JAK RUČNÍ TAK PŘÍSTROJOVOU drenáží, MŮŽE NAOPAK DRENÁŽ UZLINY A CELÝ LYMFATICKÝ SYSTÉM POŠKODIT!


Účinky lymfodrenáže: zlepšení vzhledu pokožky celého těla, zpevnění podkoží, redukce objemu těla, potlačení a odstranění celulitidy a tukových polštářků , prevence a léčba vzniku

křečových žil a zánětu žil, revmatické otoky, předoperační a pooperační prevence, urychluje vylučování odpadních látek z těla, odstraňuje pocity těžkých nohou, zbavuje otoků, urychluje prokrvení a metabolismus, vhodné pro  rehabilitaci, sportovců a osob s vysokým zatížením nohou, k udržování dobrého stavu, pokožky v oblasti břicha, boků, stehen, hýždí a končetin v kombinaci s vhodným cvičením a dietou k tvarování postavy, při odstraňování únavových stavů


Jaké zásad byste měli dodržovat v průběhu kúry lymfodrenáže?

1. Dodržování optimálního pitného režimu, cca 2 litry čisté vody bez bublinek a bylinných neslazených čajů - např. Lymfatický čaj

2. Zdravá výživa s důrazem na zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny a pečivo, luštěniny, nízkotučné maso, kysané mléčné výrobky..

3. Cvičení, procházky – lymfa musí v těle proudit a odvádět z těla toxiny.

4. Střídavé sprchování teplou a studenou vodou (60 - 80 sekund teplou vodou a 20 sekund studenou vodou).

5. Pravidelná domácí péče - péče o pokožku speciálními krémy.

 

Co si vzít s sebou: z hygienických a komfortních důvodů, prosím, noste si s sebou na terapie na převlečení vlastní bavlněné legíny, bavlněné triko s větším výstřihem, bavlněné ponožky bez gumy. Pokud nebudete mít vlastí oblečení, mám návleky za 50,-Kč, které vydrží nejméně 10 ošetření.

 

Kdy se lymfodrenáž nedoporučuje: zhoubné nádorové bujení, bakteriální infekce, zánět podkoží, akutní žilní onemocnění, nejasné bolesti břicha, onemocnění jater a ledvin, porucha

srdeční činnosti, zelený zákal, patologické těhotenství.