Kineziotaping


Pochází ze slova kineze = pohybovat. Tato technika se využívá jak ve sportovní sféře, tak i v regeneraci a rehabilitaci. Byla vyvinuta v osmdesátých letech chiropraktikem japoncem Dr. Kenzo Kasem. Princip účinku elastického tejpu je zcela nový a převratný jak pro sport, tak pro rehabilitaci, fyzioterapii a v neposlední řadě i lymfologii. Je to způsob léčby pohybového systému založený na aktivaci autoreparačních procesů a útlumu bolesti. Kinesiotape je vyroben ze 100% bavlny. Díky elastickým vlastnostem pracuje v souladu

s měkkými tkáněmi a proto je vhodný k léčbě akutních i chronických onemocnění pohybového systému, otoků atd. Svým velmi šetrným a jemným způsobem - na rozdíl od tejpů

fixačních - zvyšuje léčebné a ozdravné procesy, prodlužuje uvolňijící účinek masáží cíleným zaměřením na problematické partie jak svalového, tak kosterního systému.

Nalepováním elastických pásek s pružností odpovídající lidské kůži se pokožka zvlní a tím je umožněn zvýšený trvalý průtok krve i lymfy. Prodlužuje se uvolnění svalů, účinek lymfodrenáží i masáží a aktivují se ozdravné procesy.

Kineziotaping je velice funkční při doléčení či udržení odblokovaného místa v uvolněném stavu. Je to dáno způsobem nalepení pásky, která v žádném případě neomezuje krevní oběh ani lymfatický systém. Po úrazech výrazně urychluje doléčení, neomezuje hybnost. Největším přínosem kineziotapingu je možnost dlouhodobého působení na jakékoli části lidského těla.

Kineziotape je vytvořen na bavlněné bázi a svou pružností a celkovou charakteristikou odpovídá povaze lidské kůže. Lepidla používaná při výrobě současné generace kineziotejpů již takřka nevyvolávají alergické reakce a mohou být nalepeny i několik dní i týdnů.

Dnes se kineziotaping používá jako:

Svalová technika. Svalová technika je nalepování elastických pásek s pružností odpovídající lidské kůži, kdy páska zvlní pokožku a tím umožní zvýšený trvalý průtok krve i lymfy. Prodlužuje se tak uvolnění svalů, účinek lymfodrenáží i masáží a aktivují se ozdravné procesy.

Ligamentózní technika. Je to technika na stabilizaci jednotlivých vazů, přechodových částí páteře, akupunkturních bodů a trigerpointů.     

Fasciová technika.  Tato technika normalizuje svalové napětí.      

Lymfatická technika. Lymfatická technika zamezuje opakované tvorbě lymfedémů. Zvýšením průtoku lymfy odvádí toxiny z povrchových tkání.      

Korekce jizev . Strečováním okrajů nebo místa, jizvy uvolňujeme a odstraňujeme tím jak jizvy přirostlé k podkoží, tak jizvy keloidní.    

Technika mechanické korekce . Odlehčením zlepšujeme postavení svalů, kloubů a kostí po úraze nebo při sportovním výkonu. Například při tenisu se tejpováním ramenního kloubu dosahuje nebývalé funkčnosti, pohyblivosti a odstranění akutních i chronických bolestí.

Lymfotaping je speciální technika, která dlouhodobě podporuje lymfatický systém. Je to speciální technika nalepování pružných pásek v souladu s lymfatickýcm systémem a zásadami lymfodrenáže. Dochází k prodloužení lymfodrenáže, nebo k samostatné aktivitě v lymfatickém systému. Vlastní lymfotaping patří do technik kineziotapingu.  

Užití: 

při bolestech páteře, kloubů, šlach a svalů

při sportu

prodlužuje účinky masáže a lymfodrenáže

vyrovnává nesprávné držení těla

stabilizuje uvolněné blokády

aktivuje ozdravné procesy

zlepšuje průtok krve a lymfy

v těhotenství - uleví od bolesti břicha a zad

pomáhá při syndromu karpálního tunelu a přetížení extenzorů ruky

po úrazech, při rekonvalescenci a rehabilitaci